Pożegnanie absolwentów

28 kwietnia 2023 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego klasy IV. Uczniowie zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w życie szkoły. Każdy z Was wniósł swoją osobowość i młodzieńczy optymizm, a Wasze problemy były i są naszymi problemami. Zabieracie w dalszą drogą cały bagaż doświadczeń i wspomnień. Zapamiętajcie jednak słowa Marka Grechuty: "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy". Powodzenia w dorosłym życiu!

Polub matematykę

„Diamenty talentu matematycznego drzemią w każdej szkole i w każdej klasie,
a wszystkim nam chodzi o to, aby tę drzemkę przerwać.”

We wtorek, 14 marca 2023 roku organizując trzy konkursy matematyczne, dołączyliśmy do ponad setki szkół z całej Polski, które świętowały Dni Umysłów Ścisłych. ...
Aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki i pokazać jej inne oblicze został przeprowadzony konkurs o tytuł MATEMATYCZNEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2023. Pani Dyrektor Maria Pawelec, inaugurując ten konkurs, wyraziła swoje zadowolenie z naszego zainteresowania królową nauk i życzyła nam osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Uczestnicy dyktanda musieli się wykazać umiejętnościami z dziedziny ortografii i opanowania zasad pisowni z języka polskiego oraz znajomością języka matematycznego. „Równania tożsamościowe i sprzeczne, graniastosłupy i ostrosłupy, trójmiany i wyróżniki” to tylko kilka przykładów trudnych wyrazów z dyktanda.

Do zmagań o tytuł Matematycznego Mistrza Ortografii przystąpiło jedenastu uczniów naszego liceum. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały nauczycielki matematyki i języka polskiego panie Urszula Miszkiewicz i Iwona Rusiecka . Zwycięstwo wywalczyła Julia Wociór z klasy 4, na drugim miejscu uplasowała się Oliwia Witaszek z tej samej klasy, a trzecie miejsce zajął uczeń klasy 2 Damian Molenda. Gra była warta świeczki, bo oprócz pamiątkowego dyplomu i nagrody rzeczowej ufundowanej przez szkołę, uczniowie walczyli o piątki z matematyki i języka polskiego.

To wyjątkowe spotkanie z matematyką było połączone z degustacją własnoręcznie przygotowanych wypieków - ciasteczek w kształcie liczby π, cyferek i figur geometrycznych.

Tego samego dnia został przeprowadzony po raz pierwszy w naszej szkole TURNIEJ MATEMATYCZNY „Pieniądze to nie wszystko”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny programu e-math.pl. Wzięły w nim udział cztery drużyny dwuosobowe z klas pierwszej i drugich oraz czwartej. Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Do każdego pytania dołączona była prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis "Na temat" pełniący rolę edukacyjną.

Największą liczbę punktów zdobyła drużyna reprezentowana przez Oliwiera Trzpila z klasy 2 i Szymona Dadeja z klasy 1.

W grze „w okręty” nadzorowanej przez panią Annę Mróz wyróżnili się uczniowie klasy 2: Michał Dybisz – I miejsce, Zuzanna Kowalik – II miejsce i Bartosz Sadłocha – III miejsce. Uczestnicy tej gry, wykorzystując wiedzę matematyczną wykazali się umiejętnościami odczytywania i zapisywania położenia punktów w układzie współrzędnych oraz opracowania trafnej strategii w grze.

Zwycięzcom turnieju i gry wręczono słodkie nagrody.

Konkursy były dla uczniów dobrą zabawą i lekcją matematyki.

Julii gratulujemy uzyskania tytułu MATEMATYCZNEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2023, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursach.

Kiermasz wielkanocny

Przed Świętami Wielkanocnymi zorganizowaliśmy kiermasz. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom i Pracownikom szkoły za śliczne rękodzieła. Przysłużyła się nawet drukarka 3D, która też zniosła jajko 🙂 Udało się zebrać kwotę, za którą zakupimy ławkę na taras. W słoneczne dni lubimy uczyć się na powietrzu. 

Wyjazd na checkIT'2023

W dniach 07.03.2023 r. wyjechaliśmy do Lublina na konferencję CheckIT,  jednego z największych wydarzeń informatycznych, skierowanego przede wszystkim do uczniów i szkół ponadpodstawowych oraz nauczycieli informatyki. Wydarzenie miało pokazać, że informatyka może być nie tylko świetną zabawą, ale też i sposobem na zawodową przyszłość. Check IT organizowane jest przez Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, w ścisłej współpracy z uczelniami, kołami naukowymi oraz specjalistami z branży informatycznej.

Tłusty czwartek

Pączki, pączki, chrusty, chrusty, niechaj żyje czwartek tłusty!

Walentynki

"Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie." Antoine de Saint Exupery

Mamy pufy!

Lekcja przedsiębiorczości odrobiona! Z dochodu uzyskanego na kiermaszu świątecznym zamówiliśmy wygodne siedziska.

Wigilia szkolna

Przed Świętami podzieliliśmy się opłatkiem życząc sobie wzajemnie wszystkiego, co najlepsze.

Kiermasz świąteczny

Przed Świętami Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy kiermasz wewnątrzszkolny. Za zebrane fundusze zamierzamy kupić pufy na szkolny korytarz. Chcemy, żeby wspólna przestrzeń była jeszcze bardziej przyjazna dla naszych uczniów

Mikołajki

Przed wspomnieniem św. Mikołaja uczniowie i pracownicy naszej szkoły piekli domowe ciasteczka na prezent dla podopiecznych Puławskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Z przygotowanymi paczkami odwiedziliśmy ich 5.12.2022 r., a kolejnego dnia we własnym gronie cieszyliśmy się wyśmienitym smakiem naszych wypieków.

Spotkanie z policją

Naszą szkołę odwiedziła ostatnio p. policjantka z prelekcją  na temat zagrożeń cyberprzemocą, dopalaczami, narkotykami itp.

Wizyta u Prezydenta Miasta

W dniu 17.11.2022 r. panią Dyrektor, przedstawicieli rodziców i uczniów naszej szkoły oraz członków Puławskiego Towarzystwa Edukacyjnego podjął Prezydent Miasta Puławy. W podziękowaniu za dotychczasową współpracę przekazaliśmy efekt pracy szkolnego kółka druku 3D. Reprezentantem uczniów był Julian Jasiński, współtwórca projektu miniaturki Świątyni Sybilli.

Narodowe Święto Niepodległości

Dzień przed Świętem Niepodległości o godz. 11:11 w łączności ze szkołami w całym kraju odśpiewaliśmy hymn narodowy. Wysłuchaliśmy też prelekcji historycznej oraz pieśni patriotycznych. Nasza reprezentacja była również obecna podczas miejskich obchodów święta, gdzie po Mszy św. na Włostowicach złożyliśmy hołd pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości. #szkoladohymnu

Szkolny turniej tenisa stołowego

Na początku listopada rozegraliśmy szkolny turniej ping-ponga. Zwycięzcom gratulujemy!

Szkoła pamięta 2022

Przed świętem Wszystkich Świętych odwiedziliśmy wspólnie cmentarz wojskowy. Chwała bohaterom, poległym za naszą obecną wolność!

#szkolapamieta

Przerwa na czytanie

26 października długa przerwa przeznaczona była tylko na czytanie. Wzięliśmy udział w w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Wycieczka do Krzemionek Opatowskich

W dniu 24.10.2022 wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Zwiedzaliśmy wystawę stałą w budynku muzeum, trasę turystyczną z podziemiami oraz zrekonstruowaną osadę neolityczną.

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz pasowanie klasy pierwszej

Cieszymy się, że nowi uczniowie wstąpili w nasze progi. Życzymy samych sukcesów.

Światowy Dzień Zwierząt

4 października - to wyjątkowa data dla miłośników zwierząt.  Społeczność naszej szkoły z pewnością zalicza się do grona tych, dla których nie jest obojętny los bezpańskich psów i kotów. Świadczy o tym tegoroczna zbiórka karmy dla podopiecznych schroniska w Puławach. Dziękujemy wszystkim biorącym udział w naszej akcji!!!

Na Kiermasz Albertyński

organizowany przez puławskie koło Towarzystwa Brata Alberta wykonaliśmy odlewy gipsowe.

"Z mikroskopią za pan brat"...

to tytuł projektu, w którym uczestniczyliśmy w ramach tegorocznego Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia laboratoryjne odbyły się 16.09.2022r., a za ich organizację odpowiadał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. W trakcie ćwiczeń uczniowie samodzielne wykonywali preparaty mikroskopowe z liści tytoniu, pyłku roślin, strzępek grzybni, drożdży...  prowadzili ich obserwacje. Lekcja biologii w profesjonalnym laboratorium pozwoliła poszerzyć wiadomości i zdobyć nowe umiejętności.

Narodowe czytanie

Wakacyjne remonty...

Zakończenie roku szkolnego 2021/22

Dzień Dziecka

... był okazją do wspólnego ogniska i turnieju gier planszowych.

Nasze breloczki reklamowe

... powstają w szkolnej pracowni komputerowej od pomysłu do efektu końcowego. Pracujemy też nad modelem Świątyni Sybilli projektu naszego patrona.

Rozdanie świadectw absolwentom

Pożegnaliśmy absolwentów. Życzymy wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Odwiedzajcie nas!

Przed Świętami Wielkanocnymi

Wizyta w Muzeum Czartoryskich

W dniu 28.03.2022 r. odwiedziliśmy pobliskie Muzeum Czartoryskich. Ekspozycja stała i wystawa "W podróży" okraszone opowieściami pani przewodnik zrobiły na nas duże wrażenie.

Zbiórka elektroodpadów

W dniach 10-15.01.2022 r.  wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci. W ciągu tygodnia zebraliśmy ich blisko tonę! Nadrzędnym celem zbiórki było pogłębienie wrażliwości ekologicznej naszych uczniów, a tym samym dbałości o stan środowiska.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.

40-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Z okazji 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, pan Mariusz Bednarski wygłosił interesującą prelekcję na temat tamtych wydarzeń. Dziękujemy!

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem - tak jak my, uczniowie z tzw. „Aignera”.

Zachęceni przez nauczycielkę matematyki, wspierani przez rodziców, panią Dyrektor, nauczycieli i pracowników szkoły, przystąpiliśmy do działania, którego efektem było przygotowanie 27 upominków mikołajowych dla dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Puławach.


Organizowanie pomocy innym połączyliśmy ze wspólnym celebrowaniem mikołajek uczniów z nauczycielami naszej szkoły. W tym dniu dawanie prezentów było równie przyjemne, jak ich otrzymywanie, a przy tym poświęcony czas był wypełniony radością i uśmiechem.

Szkoła do hymnu

W dniu 10.11.2021 o godz. 11:11, mimo wysokiej absencji i nauczania zdalnego, dołączyliśmy do ogólnopolskiego śpiewania hymnu narodowego. #szkoladohymnu

Szkoła pamięta

Przed świętem Wszystkich Świętych wzięliśmy udział w akcji #szkolapamieta. Nasi uczniowie pamiętają o puławskim poecie - Jerzym Harasymowiczu i poległych w obronie Polski.

Szkolny turniej tenisa stołowego

Na jesienny spleen  sposób znalazła energetyczna pani Ania od WF-u. 26.10.2021 zorganizowała szkolne rozgrywki ping-ponga. Zwycięzcom gratulujemy!

Światowy Dzień Zwierząt

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada 4 października, przeprowadziliśmy w naszej szkole zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Puławach. Chętnych do udziału w akcji nie brakowało! Wierzymy, że przekazane przez nas dary sprawią radość podopiecznym schroniska. 

Lubelski Festiwal Nauki

W ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, odbywającego się w terminie 18-24 września 2021 roku, prezentowanych było wiele ciekawych projektów naukowych i kulturalnych. Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w tegorocznym wydarzeniu.

W dniu 20 września br. najpierw odwiedziliśmy Uniwersytet Medyczny w Lublinie, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych, przybliżających anatomię i fizjologię ludzkiego ciała. Zapoznaliśmy się z podstawowymi badaniami, między innymi: osłuchiwaniem płuc za pomocą stetoskopów, osłuchiwaniem serca, pomiarem ciśnienia tętniczego i tętna, a także pulsoksymetrią. Przez chwilę mogliśmy się wcielić w rolę lekarza, co stanowiło ciekawe doświadczenie. 


Kolejnym miejscem naszego spotkania z „Nauką bez granic” był Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Wydział Biologii i Biotechnologii. Pani dr hab. Małgorzata Wrzesień oraz pani mgr inż. Karolina Tymoszuk przygotowały i poprowadziły wartszaty, podczas których mogliśmy za pomocą kluczy i sprzętu laboratoryjnego rozpoznawać różne rodzaje surowców tkankowych (kwiaty, owoce, korzenie, liście) oraz beztkankowych (olejki, oleje, miody), wykorzystywanych w kosmetologii i lecznictwie. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i bez wątpienia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Z kolei w dniu 21 września, uczestniczyliśmy w lekcji terenowej, która odbyła się w stacji agrometeorologicznej przy IUNG w Puławach, który włączył się w organizację festiwalu. Po dotarciu na miejsce, po terenie stacji oprowadzał nas jej pracownik, który w ciekawy sposób zaznajomił nas z pracą meteorologa. Z bliska mogliśmy obejrzeć poszczególne przyrządy do pomiaru różnych elementów pogody. Pan meteorolog wyjaśnił nam na czym polega jego praca, jak są opracowywane i do czego służą zbierane tu informacje o pogodzie. Pobyt w stacji meteorologicznej upłynął nam szybko, a uzyskane informacje poszerzyły naszą wiedzę w tej dziedzinie i mogą nam się kiedyś przydać.

Druk 3D

Pod koniec roku szkolnego 2020/2021 na lekcjach informatyki mieliśmy możliwość zaprojektowania w programie Tinkercad  i wydrukowania na drukarce 3D własnych trójwymiarowych obiektów. Wydrukowaliśmy m.in. własną biżuterię, kostki do gry i... astrobota.