foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
JESTEŚMY SZKOŁĄ BEZPIECZNĄ - PRZYJAZNĄ UCZNIOM I ICH RODZICOM

Szkoła Społeczna

im. Chrystiana Piotra Aignera w Puławach

STATYSTYKI

Użytkowników:
18253
Artykułów:
54
Zakładek:
9
Odsłon artykułów:
91644
Dzisiaj jest: 27 Październik 2020    |    Imieniny obchodzą: Iwony, Sabiny, Wincentego

Chrystian Piotr Aigner, polski architekt i teoretyk architektury urodził się w Puławach w 1756 r.
Protegowany, a potem długoletni współpracownik i przyjaciel Stanisława Kostki Potockiego, któremu w dużej mierze zawdzięczał swe wykształcenie i poglądy estetyczne.
Studia odbył we Włoszech. Zapoznał się tam z architekturą antyku i renesansu.
Pracował głównie dla Potockich, Czartoryskich i Lubomirskich.
Po utworzeniu Królestwa Kongresowego rozwinął ożywioną działalność w Warszawie, przyczyniając się do nadania miastu nowej, klasycystycznej szaty.

Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie, Towarzystwa Królewskiego Przyjaciół Nauk i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Twórczość jego reprezentowała dojrzały klasycyzm, inspirowany bezpośrednio przez wpływy włoskie.
Można ją podzielić na trzy okresy obejmujące daty: 1756 - 1794, 1798 - 1816, 1816 - 1841.
Pierwszy okres był dla Aignera bardzo pomyślny.Związki ze Stanisławom Ignacym Potockim, służba i praca w wojsku, publikacje z teorii architektury oraz budowle w Olesinie koło Kurowa zapewniły mu znaczącą pozycję wśród architektów przełomu XVIII i XIX wieku.

Katastrofa polityczna Polski w 1795 r. wpłynęła na zmianę sytuacji architekta. Stracił posadę w wojsku.

Związał swoje życie z Czartoryskimi, Lubomirskimi i Zamoyskimi.

Budowle puławskie uważane za dzieło Chrystiana Piotra Aignera można podzielić na dwie grupy: autoryzowane i przypisywane mu.
Do tych pierwszych zaliczyć należy: Pałacyk Marynki, wybudowany dla Marii Czartoryskiej - Witemberskiej, świątynię Sybilli - najpopularniejsze u współczesnych dzieło Aignera, Domek Gotycki, kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Natomiast rozbudowę pałacu, Domek Grecki i Domek Żółty przypisujemy mu z największym prawdopodobieństwem jako głównemu architektowi.

Inne budowle projektowane przez Aignera w tym okresie to: pałac w Międzyrzecu Podlaskim, pałac w Bronowicach, dwór w Samoklęskach, kościół w Żyrzynie. Pracował także poza Puławami dla ordynata Stanisława Zamoyskiego, dla księżnej Izabeli Lubomirskiej w Łańcucie i innych magnatów.

W latach 1816 - 1825 jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego i zarazem wybitny i uznany architekt Aigner miał wpływ na rozbudowę uczelni i ukształtowanie wznoszonych budowli.

Jego dzieła to: Obserwatorium Astronomiczne, kościoły: św. Andrzeja i św. Aleksandra, kamienica z kolumnami przy Teatr Wielkim. Pracował również w Krakowie.

W roku 1827 udał się do Włoch w celach zdrowotnych. Był to wyjazd ostateczny. Prawdopodobnie nic już nie budował. Żył z oszczędności.

W Rzymie zetknął się z Adamem Mickiewiczem i Zygmuntem Krasińskim.

Około roku 1837 przeniósł się do Florencji i tu spędził ostatnie lata życia.
Zmarł 9 lutego 1841 r.

Copyright © 2020 AIGNER Rights Reserved.